Anticikloni Afrikan/ Del parashikimi i motit, ja cfare pritet këtë javë në vendin tonë (Tabela)

Këte jave vendi ynë do të jetë nën ndikimin e kushteve atmosferike të qëndrueshme, si rezultat i prezencës së Anticiklonit Afrikan.
Moti do të jetë i kthjellët e me vranësira të pakta deri mesatare.
Gjatë ditës së Enjte dhe të Premte vranësirat do të pasohen me reshje lokale shiu me intensitet të ulët përqëndruar në relievet kodrinore-malore. Era do të fryjë me drejtim verilindje-veriperëndim 1-8m/s, ndërsa pëgjatë vijës bregdetare dhe lugina hera-herës era do të jetë intensive e me shpejtësi 10-15m/s duke bërë që valëzimi në dete të jetë i forcës 1-3 ballë.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *