E TRlSHTË/ Infermierja i jep fund jetës në kushte të rënduara psikologjike, Ja cila ishte arsyeja e rëndë…

Një infermiere e guximshme për të cilën thuhet se ‘humbi të gjithë pavarësinë e saj’ kur u detyrua të priste dy këmbët e një krah nga sepsis, është gjetur e vetëvrarur nga bashkëshorti i saj. 53 vjeçarja Jayne Carpenter mbeti vetëm me një gjymtyr kur një i ftohtë në vitin 2016 iu kthye në infeksionin thuajse fatal të sepsis neutropenik, i cili ndodh kur sistemi imunitar mbi-reagon duke shkatërruar indet e trupit. LEXO ME TEPER DUKE E HAP REK LAMEN ME POSHTE

Infermierja spitalore ishte detyruar të priste krahun e majtë poshtë bërrylit, dy këmbët poshtë gjurit dhe katër gishta të dorës së djathtë për të shpëtuar nga sëmundja. Pak pas ngjarjes që i ndryshoi jetën, ajo kishte nisur një fushatë ndërgjegjësimi për rreziqet e sepsis. Por rrjedhimisht humbja ishte tepër e madhe për t’u përballuar. Para vdekjes Jayne kishte vazhduar të ecte apo të kërcente duke përdorur proteza të metalta këmbësh, por thoshte se ato i shkaktonin shumë dhimbje dhe infeksione, teksa përpiqej të mblidhte fonde për nje operacion transplanti gjymtyrësh që mund të zhvillohej vetëm në disa klinika te specializuara private. Në hetimet e ngjarjes u zbuluar se në ditën e vdekjes së Jayne më 7 dhjetor 2020, bashkëshorti i saj i 22 viteve Robert, 56 vjeç, i cili e përshkruante gruan e tij si ‘ylli më i shndritshëm’, ishte thirrur në shtëpinë e tyre në jug të Uellsit, ku e kishte gjetur të varur. LEXO ME TEPER DUKE E HAP REK LAMEN ME POSHTE


Në një postim të shpërndarë në rrjetet sociale burri i saj shkruante: “Ajo kishte dhimbje të vazhdueshme dhe e dinte se nuk do të bëhej më mirë. Por pandemia dhe izolimi ishin pika e mbushjes, sepse ajo nuk mund të dilte, të kërcente të shoqërohej me të tjerë apo të bënte gjërat e motivonin përditë”. Ai tregon se gruaja i kishte ofruar të largohej nga lidhja e tyre, por ai nuk kishte pranuar. Një dëshmitar tha në gjyqin e vitit të kaluar se Robert e përshkruante gruan e tij të lumtur e të etur për të udhëtuar deri para ngjarjes së rëndë. Jayne më pas vuante nga depresioni e dhimbjet kronike, ndërsa kishte marrë dy herë mbidozë drogash, pasi kufizimet e pandemisë e ndaluan të bënte gjërat që ajo pëlqente të bënte. Para ngjarjes në 2016, infermierja kishte shkaur te mjeku i familjes për një kollë që besonte se ishte një i ftohur, para se gjendja të përkeqësohej shpejt dhe ajo të dërgohej në gjendje të rëndë në spital. LEXO ME TEPER DUKE E HAP REK LAMEN ME POSHTE

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *