Dr. Chubrillo hodhi poshtë mitin për uthullën e mollës: Ja si ta pini siç duhet dhe ndihmon në humbjen e peshës

Kur ushqimi nuk tretet siç duhet, ai i nënshtrohet përhapjes së baktereve, kërpudhave ose parazitëve, mikroorganizmave që janë të përshtatshëm për një mjedis të tillë për jetën. Mikrobet e duan një mjedis “të ndyrë”.

“Detoksifikimi është i domosdoshëm kur dikush ka kolesterol të lartë dhe mëlçi të yndyrshme”, shpjegon Dr. Chubrillo. “Nëse keni një mëlçi të yndyrshme, të cilën e kemi të gjithë, pak a shumë, ju automatikisht keni nivele të larta të insulinës. Është një hormon i prodhuar nga pankreasi për të rregulluar sheqerin dhe tretjen.

Nëse rritet gjatë ditës pak a shumë, do të bëjë yndyrë në mëlçi. Kjo është puna e tij. Kolesteroli nuk merret drejtpërdrejt nga ushqimi, por indirekt, nga zakonet e këqija. Nëse hani çdo ditë qebap, hamburger, porcione të mëdha, do të shkaktoni dispepsi dhe dehje.
Por niveli i ngritur i insulinës do të jetë ai që do të stimulojë prodhimin e kolesterolit në mëlçi ku prodhohet. “Kush ka kolesterol të lartë ka edhe insulinë të lartë dhe anasjelltas”, thotë doktori Çubrillo.

Mjeku trajtoi edhe keqkuptimet në lidhje me kolesterolin e keq: “Kolesteroli i keq, është paradoks, ka më pak kolesterol se sa të mirë!”. Nëse keni një kamion që duhet të transportojë “gjëra” diku, dhe kjo “send” është kolesteroli, atëherë ai kthehet në LDL, kolesterol i keq.
Ai është thjesht një kamion që shkon dhe ecën për të mbajtur diçka. Dhe çfarë përcjell? Ai mbart materiale për prodhimin e hormoneve. Krijon kolesterolin e keq. A është ai i keq? Nuk eshte. Ai është shumë i rëndësishëm. Dhe kur përkeqësohet? Kur fillon të ndryshket.

Ne e quajmë kolesterol të oksiduar, domethënë diçka që nuk mund të kalojë kufirin dhe të hyjë në vendin ku e dërguam (për të bërë punën e tij dhe për të aktivizuar prodhimin e hormoneve). Kolesteroli që është në atë kamion të ndryshkur do të ngjitet diku dhe do të përfaqësojë fillimin e zhvillimit të aterosklerozës. Vetëm se kolesteroli është i keq.

Dr. Dejan Chubrillo tregon gjithashtu se cili kufi i kolesterolit është i pranueshëm dhe çfarë duhet bërë në rast të një vlere pak të ngritur. “Unë nuk e interpretoj asnjë kolesterol që është 6 ose 6.5 si tpagedia ose ndonjë gjë kaq të keqe. Pastaj konkludoj se po bëhet shumë në mëlçi, domethënë se diçka e stimulon atë (insulina), se nuk ekskretohet siç duhet përmes tëmthit.

Pastaj u rekomandoj pacientëve që të marrin më shumë antioksidantë dhe të fusin sa më shumë ushqime, fruta dhe perime të shëndetshme në dietën e tyre. Gjëja e dytë, kontrolli i insulinës. Mos hani sheqer ose kini kujdes sa hani; mos e tendosni pankreasin.

Sa i përket yndyrës, doktor Çubrillo rekomandon përdorimin e më pak se një lugë çaji vaj, vetëm për t’i dhënë shije gjellës. Gjëja e tretë është kontrolli i eliminimit; për të pastruar rrugët biliare dhe zorrët. Limonadë me pak xhenxhefil – limoni provokon kanalin, xhenxhefili e relakson dhe zorrët zbrazen plotësisht.

Dr.Chubrillo foli edhe për uthullën e mollës. Ai veçoi uthullën e mollës si një nga ushqimet më të rëndësishme, e cila lufton vazhdimisht kundër radikalëve të lirë dhe në këtë mënyrë parandalon shfaqjen e sëmundjeve

Uthulla e mollës është ndoshta më e njohur si një fillestar i metabolizmit dhe ndihmon në humbjen e peshës, por sipas mjekëve, jo çdo lloj uthull molle është medicinale. Ju duhet të përdorni uthull molle të bërë në shtëpi. Është jashtëzakonisht medicinale dhe zgjidh problemet e zorrëve.

Nëse konsumoni rregullisht uthull molle, ushqimi që hani më pas do të jetë më i lehtë për t’u tretur. Në të njëjtën kohë, uthulla e mollës mund të djegë yndyrnat dhe sheqernat. Ata që e pinë rregullisht do të humbin peshë më shpejt. Mjafton të vendosni 1 gjysmë lugë gjelle uthull molle të bërë vetë në një gotë me ujë

Uthulla e mollës përmban baktere të dobishme që ndihmojnë në ruajtjen e një ekosistemi të shëndetshëm tretës. Është i pasur me antioksidantë që neutralizojnë aktivitetin shkatërrues të radikalëve të lirë. Konsumimi i rregullt i uthullës së mollës ul rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe diabetit.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *