66 vjecarja fiton betejen me kancerin dhe jep keshillen qe duhet ta lexoj cdo femer

Si një fituese 18 herë Grand Slam, Martina Navratilova njihet si një sportiste shume e mire dhe fituese e shume cmimeve ne sportin e tenisit.
Ky vullnet per sportin e ndihmoi atë pasi u përball me një rrezik të dyfishtë të kancerit të fytit dhe gjirit në të njëjtën kohë.
Ylli i tenisit flet për sëmundjet e saj dhe beteja e saj prej shume vitesh me kete semundje.
Gjatë 13 viteve të fundit, ky ishte kanceri i dytë me të cilin ajo ishte përballur.
66 vjecarja u diagnostikua ne fillim me kancer gjiri por fatmiresisht ajo e kapi semundjen ne kohe dhe arriti ta fitonte kete beteje. Ndersa me pas kisha kancer ne qafe por dhe kete here isha me fat dhe e fitova kete beteje pasi e kapa semundjen qe ne fillimet e saj.
Edhe pse tani është pa kancer dhe e ka fituar kete beteje, ajo ndihet mjaft mirë he shkon në palestër dhe tregon se eshte shume aktive. Nuk jam ndalur dhe kur isha semure por dhe tani. Sporti me mban gjall.
Po e beje kete histori publike për t’i nxitur gratë që të vazhdojnë me ekzaminimet e rregullta të kancerit të gjirit . Kur ajo u diagnostikua me kancer gjiri për herë të parë, kishin kaluar katër vjet nga mamografia e saj e mëparshme. Që atëherë, ajo ka qenë e zellshme për skanimet e saj, duke e ndihmuar atë të kapte dy kanceret e saj më të fundit në fazat e hershme dhe kjo me beri ta fitoj betejen me kete semudnej te keqe.
Ajo gjithashtu rekomandoi që gratë të mësojnë dhe t’i nënshtrohen ekzaminimeve të duhura shtesë nëse verejne dicka ndryshe ne trupin e tyre. Sa me shpejt te kapes semundjen aq me shume shpres do te kete. Shiko.news

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *