Qindra viktima nga termeti,mijera banore kalojne naten jashte

Në një rajon të largët kodrinor të Nepalit perëndimor, mijëra njerëz u detyruan të kalonin një natë shumë të ftohtë jashtë, pasi shtëpitë e tyre u dëmtuan nga një tërmet i fortë të premten.

157 persona humbën jetën dhe më shumë se 300 u plagosën nga tërmeti. Zyrtarët thonë se misionet e kërkim-shpëtimit po i afrohen fundit.

Fokusi tani është në ofrimin e strehimit për të pastrehët dhe rregullimin e furnizimeve thelbësore.

Mijëra njerëz që humbën shtëpitë e tyre flinin nën qiellin e hapur ose në tenda të improvizuara në temperatura të ulëta gjatë natës.

Një e vuajtur, e cila humbi motrën e saj nga tërmeti, ndau pikëllimin e saj: “Jemi të detyruar të jetojmë në këtë situatë. Kemi humbur gjithçka. Nuk ka ushqim dhe strehim. Motra ime na la të gjithëve. Ne kemi nevojë për ndihmë.”

Përpjekjet e ndihmës janë përqendruar në pjesët më të largëta të dy rretheve më të goditura nga tërmeti 6.3 ballë – Jajarkot dhe Rukum West.

Historitë e përvojave të tmerrshme, arratisjeve të mrekullueshme, telefonatave të afërta dhe humbjes shkatërruese të anëtarëve të familjes dhe miqve po vijnë.

Baljit Mahar, i cili humbi djalin e tij shtatëvjeçar, është njëri prej tyre.

“Ne nuk mund ta shpëtonim atë, ndërsa të gjashtë anëtarët e tjerë të familjes ishin në gjendje të dilnin me shpejtësi sapo tërmeti na zgjoi nga gjumi,” i tha Mahar Reuters në fshatin e largët Chiuri në rrethin kodrinor Jajarkot.

Ai e nxori trupin e djalit të tij nga fasada e rrënuar e shtëpisë së tyre njëkatëshe prej balte dhe guri.

“Të gjitha gjërat dhe rrobat e mia janë nën rrënoja, kam mbetur pa asgjë”, shtoi Mahar.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *