Tërmeti më i fortë në gjithë historinë e njerëzimit (VIDEO)

Arkeologët kanë gjetur prova të tërmetit më të madh të njohur në historinë e njerëzimit – një tërmet me magnitudë 9.5 mega tërmet që shkaktoi një cunami 8000 kilometra, që bëri që njerëzit në atë kohë të braktisnin brigjet e afërta për 1000 vjet.

Tërmeti goditi rreth 3,800 vjet më parë Kilin verior, kur një këputje e pllakave tektonike ngriti vijën bregdetare të rajonit. Cunami i mëvonshëm ishte aq i fuqishëm sa krijoi valë deri në 20 metra dhe udhëtoi deri në Zelandën e Re, transmeton Insajderi. Kurse, deri më tani, tërmeti më i madh i regjistruar ndonjëherë ishte tërmeti Valdivia i vitit 1960, i cili goditi Kilin jugor me një magnitudë midis 9.4 dhe 9.6 ballësh, duke lënë të vrarë deri në 6,000 njerëz dhe duke dërguar cunami në Oqeanin Paqësor.

Përllogaritjet e numrit të të vdekurve nga tërmeti variojnë nga 1,655 në 5,700 njerëz, me 3,000 të plagosur, 2 milionë të pastrehë dhe duke shkaktuar 550 milionë dollarë dëme ekonomike në Kilin jugor.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *