5 metoda natyrore për të luftuar infeksionin në fyt dhe bajamet

Infeksioni ne fyt është një infeksion bakterial që mund të bëjë që fyti të ndihet i lënduar dhe i fryrë. Nëse nuk trajtohet, mund të shkaktojë komplikacione të mëtejshme, duke përfshirë inflamimin e veshkave ose ethet reumatike.

Shkaktar i tij është një bakter i quajtur “Streptococcus pyogenes” ose grupi A streptokok. Ky bakter është ngjitës. Trajtimi më i zakonshëm jane antibiotikët.Nëse jeni duke u ndeshur me kete problem, mund të provoni disa menyra natyrore në shtëpi për të gjetur lehtësim nga simptomat tuaja dhe për të rikthyer sistemin tuaj imunitar në rrugën e duhur.

1. Vitamina D
Studimet kanë treguar se Vitamina D luan një rol të rëndësishëm në mbajtjen e sistemit imunitar të fortë. Marrja e dozës tuaj të përditshme të Vitamines D mund të ndihmojë në parandalimin e infeksionit ne fyt, si dhe në shërimin e tij.

2. Çaj bimor
Çaji bimor është ilaç i përsosur për të zbutur fytin tuaj. Kjo mund të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjes gjatë trajtimit të inflamacionit. Çaji i kamomilit është i ngarkuar me antioksidantë që mund të ndihmojnë në zvogëlimin e dhimbjeve, ënjtjen dhe skuqjen. Çaji i luleradhiqes është një tjetër ilaç i dobishem.Trajton infeksionin duke i dhënë sistemit tuaj imunitar një nxitje.

3. Uthulla e mollës
Uthulla e mollës është një anti-bakterial natyral, në sajë të acidit acetik që përmban.

4. Vaj mente
Vaji i mentes është një ilaç natyral për dhimbjen e fytit. Ai përmban mentol, i cili shkakton një ndjesi ftohese në fyt dhe ka efekt qetësues në trup. Thjesht shtoni 1-2 pika vaj ne një gotë me ujë.

5.Mjalte i paperpunuar
Mjalti i papërpunuar ka fuqi shëruese, falë aftesive antibakterial. Ajo ka aftësinë për të krijuar një pengesë mbrojtëse për të parandaluar infektimin. Mjalti i papërpunuar gjithashtu ndihmon në nxitjen e sistemit imunitar me antioksidantë të shumtë. Gjithashtu mund të ndihmojë në zbutjen e dhimbjes së fytit.

©gatuajshendetshem/përktheu j.memeli/

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *