Termeti ne kete vend shkaktoi deme te medha,ohh Zot mba doren

Një tërmet me magnitudë 5.2 goditi Nepalin të hënën. Kjo pason një tërmet me magnitudë 6.4 që goditi Nepalin disa ditë më parë.Të hënën, Qendra Sizmologjike Evropiane-Mesdhetare raportoi një tërmet me magnitudë 5.2 në Nepal. Epiqendra e tërmetit ishte 233 kilometra në veri të Ayodhya në Uttar Pradesh. Kjo ngjarje shkaktoi panik në mesin e banorëve, me raporte për lëkundje të fuqishme mobiljesh në Delhi dhe në Rajonin e Kryeqytetit Kombëtar.Të paktën tre persona kanë pësuar lëndime të lehta në lidhje me incidentin.
Presidenti i Nepalit Ramchandra Paudel ka anuluar vizitën e tij të planifikuar 10-ditore në Evropë për shkak të tërmetit shkatërrues në vend, tha zyra e tij të hënën.
Paudel ishte planifikuar të nisej më 8 nëntor për të marrë pjesë në Forumin e Paqes në Paris dhe më pas për të vizituar Gjermaninë dhe Italinë. Ai ishte planifikuar të kthehej në shtëpi më 17 nëntor.
Këto lëkundje të fundit pasojnë nga afër pas një tërmeti me magnitudë 6.4 ballë që goditi Nepalin disa ditë më parë, duke rezultuar në humbjen tragjike të më shumë se 150 jetëve.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *