E FUNDIT / Tërmeti 4.7 ballë godet…

Ankara- Një tërmet i fortë me magnitudë 4.7 ballë të shkallës Rihter është ndjerë ditën e sotme në brigjet e Antalias në Turqi.Sipas qendrës sizmologjike Euro-Mesdhetar, thellësia fokale ishte në 35 kilometra. Deri më tani nuk ka raportime për dëme apo të lënduar, teksa tërmeti ka shkaktuar panik tek banorët https://twitter.com/hashtag/deprem?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1722232913079759329%7Ctwgr%5E0ec57143683512eadfbe5186ab1c8dd460b0c052%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fnoa.al%2Flajmi%2F2023%2F11%2F2410610.html&src=hashtag_click

Tërmet i fuqishëm në “Unazën e Zjarrit”

Një tërmet me magnitudë 6.9 goditi rajonin e Detit Banda në Indonezi të mërkurën, tha Qendra Evropiane Sizmologjike Mesdhetare (EMSC). Tërmeti ishte 370 km (229.9 milje) në juglindje të Ambonit, Indonezi dhe u vlerësua në një thellësi prej 146 km, sipas “EMSC”, sipas “Reuters“. Nuk kishte asnjë kërcënim për cunam nga tërmeti, tha Qendra e… Continue reading Tërmet i fuqishëm në “Unazën e Zjarrit”

VIDEO/ Luljeta Bozo: Tërmeti i 26 nëntorit do të përsëritet

“Tërmeti i 26 nëntorit të 2019-s, do të përsëritet”. Kështu ka deklaruar inxhinierja dhe deputetja, Luljeta Bozo, në studion e emisionit “Mirëmëngjesi Shqipëri” ndërsa ka sqaruar se qytetarët nuk duhet të ndihen të frikësuar, pasi është një fenomen i cili ndodh vazhdimisht për shkak të pozicionit gjeografik të Shqipërisë. “Tërmeti është një dukuri natyrore shumë… Continue reading VIDEO/ Luljeta Bozo: Tërmeti i 26 nëntorit do të përsëritet

Ministria e Mbrojtjes del me lajmerim,thujet qe …

Reshjet e shiut me intensitet të lartë që kanë pushtuar vendin kanë shkaktuar problematika me përmbytjet dhe me energjinë elektrike në disa qytete.Rikthimi i reshjeve intensive në një pjesë të madhe të territorit të vendit ka krijuar disa problematika.Po punohet nga forcat në aksin rrugor Skuraj –Burrel, ku ka rënie masive gurësh dhe bllokim të… Continue reading Ministria e Mbrojtjes del me lajmerim,thujet qe …

“Uuu kalon dot këtu ti?”, Lana del nga shtrati, makinat lundrojnë në Tiranë (VIDEO)

Kanë mjaftuar vetëm pak minuta shi në Tiranë që rrugët të përmbyten për shkak të problemeve me kanalizimet, ndërkohë që siç duket edhe nga videot e shpërndara në rrjetet sociale, Lana ka dalë nga shtrati në zonën e Pallatit me Shigjeta. Sasia e madhe e ujit që është futur në Lanë si edhe cektësia e… Continue reading “Uuu kalon dot këtu ti?”, Lana del nga shtrati, makinat lundrojnë në Tiranë (VIDEO)

Ndryshon kursi i këmbimit/ Ja me sa shiten e blihen euro dhe dollari sot

Në tregun e këmbimit valutor shqiptar sot një dollar amerikan do të blihet me 97.8 lekë dhe do të shitet me 98.8 lekë. Euro sot do blihet me 104.5 lekë dhe do të shitet me 105.2 lekë, ndërsa franga zvicerane do blihet me 107.8 lekë dhe do shitet me 109 lekë. Ndërkohë paundi britanik në… Continue reading Ndryshon kursi i këmbimit/ Ja me sa shiten e blihen euro dhe dollari sot

Dr. Chubrillo hodhi poshtë mitin për uthullën e mollës: Ja si ta pini siç duhet dhe ndihmon në humbjen e peshës

Kur ushqimi nuk tretet siç duhet, ai i nënshtrohet përhapjes së baktereve, kërpudhave ose parazitëve, mikroorganizmave që janë të përshtatshëm për një mjedis të tillë për jetën. Mikrobet e duan një mjedis “të ndyrë”. “Detoksifikimi është i domosdoshëm kur dikush ka kolesterol të lartë dhe mëlçi të yndyrshme”, shpjegon Dr. Chubrillo. “Nëse keni një mëlçi… Continue reading Dr. Chubrillo hodhi poshtë mitin për uthullën e mollës: Ja si ta pini siç duhet dhe ndihmon në humbjen e peshës

LAJM I FUNDIT – Lëkundje të forta tërmeti ndihen në jug të Shqipërisë, ja magnituda dhe epiqendra…

Lëkundje të forta tërmeti janë ndiher pak minuta më parë në jug të Shqipërisë.Paraprakisht raportohet një tërmet me mahnitudë rreth 4.0 ballë i shkallës Riter, në një thellësi prej rreth 15 kilometrash dhe me epiqender 13 kilometra larg Gumenicë të Greqisë. Bëhet me dije se lëkundjet e tërmetit janë ndier deri në jug të Shqipërisë,… Continue reading LAJM I FUNDIT – Lëkundje të forta tërmeti ndihen në jug të Shqipërisë, ja magnituda dhe epiqendra…

Dokumenti/ Napoleon Bonaparta: Shqiptarët, komb trim dhe i palëkundur

Napoleon Bonaparti, në letrën e 16 Gushtit 1797 dërguar pashait të Shkodrës (Ibrahim Pashë Bushatit, djalit të Mehmet Bushatit) shpreh admirimin dhe mbështetjen e tij për shqiptarët. Shkrimi gjendet në faqen n° 499 të dokumentit me titull “Œuvres de Napoléon Bonaparte – 1822”. Ja letra në vijim: “Shtabi i përgjithshëm, Milano – 16 Gusht 1797… Continue reading Dokumenti/ Napoleon Bonaparta: Shqiptarët, komb trim dhe i palëkundur

Fitojne 200 mijë $ në vit, të rinjtë shqiptarë po bëhen milionerë duke punuar online, dhe pa eksperience mund te fitosh..

Shitja e njohurive profesionale në tregun global, ka pasur një rritje të befasishme gjatë vitit të fundit, kur shumica e profesionistëve shqiptarë kanë gjetur si mundësi jetese punën online për kompani, firma apo individë jashtë vendit. Madje shumë prej tyre, me plot gojën mund të themi se janë bërë milionerë. Profesionistët shqiptarë ofrojnë punë kundrejt… Continue reading Fitojne 200 mijë $ në vit, të rinjtë shqiptarë po bëhen milionerë duke punuar online, dhe pa eksperience mund te fitosh..